top of page

Field House

Architekci: Blank Architects
Powierzchnia: 175 m²
Photographs :Piotr Krajewski
Producenci: RHEINZINK , DLH , Simpson Strong Tie
Lead Architect: Magda Cichoń
Miasto: Głogów
Kraj: Polska

Dom położony jest w XIX-wiecznej wsi, wybudowanej pomiędzy dwiema liniami dróg krzyżujących się w sercu gminy. Skrzyżowanie akcentuje charakterystyczny kościół. Oryginalne, wiekowe chaty są regularnie ustawione wzdłuż dróg, a ich ceglane elewacje z dwuspadowym dachem są zawsze zwrócone w stronę drogi.

Wieś otaczają pola uprawne, po których swobodnie porusza się duża populacja ptaków, jeleni i zajęcy. Teren to długi pas ziemi na końcu jednej drogi. Dalsza rozbudowa wsi zatrzymuje się przy miejscowej cmentarnej strefie sanitarnej. Dosłownie zaznaczyliśmy skraj wioski.

Teren lokalizacji, który otrzymaliśmy do pracy, ma z jednej strony długie pole uprawne, az drugiej 4 przylegające do siebie domy; w jednym z tych domów mieszka rodzina syna Klienta. Z tym wszystkim poruszyło nas wiele refleksji o życiu i czasie mijającym tamte tereny. Zainspirowała nas lokalizacja. Zmiana i stała. Pory orania pól, upraw, żniw vs sąsiedni cmentarz.

Zaprojektowaliśmy dom, który rejestruje widoki w szeregu kształtów, aby pasowały do widok z okien. Okna są ustawione w jednej linii, aby dać domowi widok - poprzez wrażenie w dwóch kierunkach. W ten sposób dom siedzi jasno w widoku z pól i drogi. Otwiera się kuchnią - jadalnią społeczną w kierunku domu krewnych i zamyka prywatną przestrzenią relaksu, zapewniającą prywatność obu rodzinom.

Przestrzeń jadalna posiada duży widok na pole, na którym można śledzić pory roku. Kuchenne miejsce do pracy ukradkiem zagląda na cmentarz. Widok z salonu skupia się na ogrodzie i istniejącym największym drzewie w okolicy. Widok z głównej sypialni wychodzi na głęboki ogród, zaprojektowany tak, aby dawał najlepszy widok.

bottom of page