top of page

From the Garden House

Architects: KWK Promes
Area : 1500 m²
Year : 2021
Photographs :Jakub Certowicz
Manufacturers : Sto, Baier, Berndorf, Diasen, ERCO lighting, Hörmman, Ideal Work, Leon, Sapa, XAL Lightning
Lead Architect : Robert Konieczny
Main Contractor: : Kornel Szyndler Proeco
Design Team : Michał Lisiński, Łukasz Marciniak, Piotr Tokarski
City : Łąka
Country : Poland

Projekt „From The Garden House” był dla nas niezwykłym przeżyciem. Właściciel miał gotowy projekt ogrodu, w zaawansowanej fazie realizacji. Brakowało tylko domu. Coś, co na początku wydawało się absurdalnym odwróceniem biegu rzeczy, po wyjaśnieniu stało się dla nas absolutnie logiczne. Chciał móc w pełni cieszyć się ogrodem po zakończeniu budowy i zamieszkaniu. Rośliny potrzebują znacznie więcej czasu, aby osiągnąć swoje docelowe rozmiary, niż potrzeba na zbudowanie nawet tak dużego domu. W końcu można sadzić duże drzewa, ale jest to kosztowne i nieekologiczne.

Miłośnik przyrody zamienił nieużytki w piękną zieloną oazę z jeziorem i gładką drogą do miejsca, w którym miał stanąć dom, założonego również na galerię sztuki. Inspiracją były dla nas krzywizny, po których lubił się poruszać.

Parter domu wraz z częścią dzienną stanowi kontynuację tych krzywizn i miękko wpisuje się w otoczenie. Wrażenie to dopełnia zastosowany na elewacjach szary beton, nawiązujący kolorystycznie do istniejącej, kamiennej drogi, będącej punktem wyjścia projektu.

Dążenie do poprawy jakości otaczającej przestrzeni jest niestandardowe i zaskakujące. Ze względu na chaos budynków i brak roślinności ponownie zazielenia otaczające go rozległe obszary nieużytków. Tworzy ogrody, potem następuje budowa domów różnej wielkości.

Wspieramy go w tworzeniu zielonej urbanistyki i zapewnianiu przyjaznej, zrównoważonej przestrzeni do życia, z dużą ilością zieleni za darmo, poprawiając tym samym jakość miejskiego powietrza.

bottom of page