top of page

The Pilecki Family Museum

Architects: BDR Architekci
Powierzchnia: 450 m²
Rok: 2020
Photographs :Konrad Basan, Marcin Czechowicz
Producenci: FAKRO , Franz Nsing , GU Group , PIUDESIGN , PSK Beton , Witraz okna
Landscape Architects : la.wa architektura krajobrazu
Konsultanci HVAC : MJ Projekt
Elektrotechnika : MLJ Projekt
Architecture : Konrad Basan, Paweł Dadok, Maria Roj, Michał Rogowski
City : Ostrow Mazowiecka
Kraj : Polska

Budynek jest pierwszym muzeum poświęconym słynnemu bohaterowi II wojny światowej Witoldowi Pileckiemu i jego rodzinie. Jest to jedno z ostatnich miejsc jego upamiętnienia, gdyż jego dom rodzinny pod Lidą został po wojnie zburzony, a ślady jego otoczenia zatarte. Projekt jest wynikiem wyważenia trzech elementów: zabytkowej kamienicy, nowego pawilonu i ogrodu.

Nowy budynek akcentuje ogród poprzez wysunięcie domu na pierwszy plan i oddzielenie go od niego długim szklanym łącznikiem. Forma pawilonu nawiązuje do podstawowych elementów architektonicznych, takich jak materiał, rytm, przenikanie się przestrzeni wewnętrznej i zewnętrznej. Od strony południowej otacza ją kolumnowa arkada.

W holu wejściowym na parterze znajduje się kawiarnia otwarta na ogród, sala konferencyjna oraz gabinet. Przestronne schody łączą kondygnację z częścią podziemną, w której znajduje się część techniczna z szatnią i pierwszą salą ekspozycyjną połączoną z ekspozycją w piwnicy domu. Harmonijne wprowadzenie nowej struktury było głównym wyzwaniem projektowym, osiągniętym dzięki szklanemu łącznikowi i dopasowaniu wysokości pawilonu do gzymsu domu.

Nowy budynek łączy w sobie elementy monumentalnej architektury z zaletami lekkiego pawilonu parkowego. Widać to również w wybranych materiałach: betonie połączonym z drewnem dębowym.

bottom of page