top of page

Jaworznickie Planty Water Playground

Architekci: RS+ Robert Skitek
Powierzchnia: 6900 m²
Rok: 2018
Photographs: Tomasz Zakrzewski
Producenci: Linea Light Group , ATIS Jasienica , BSG , ZANO

Projekt obejmował zaprojektowanie wodnego placu zabaw wraz z terenami zieleni publicznej na terenach pokopalnianych. Plan zakłada zespół zaokrąglonych placów przechodzących w zieleń i połączonych strumykami spływającymi do centralnej części. Wodny plac zabaw znajduje się w centralnym punkcie, otoczonym zielonymi wzgórzami. Jest cofnięty w stosunku do poziomu sąsiednich alejek. Stanowi komfortową sytuację dla małych użytkowników, nie będąc widocznym dla spacerowiczów z głównej alei.

Plac zabaw opleciony jest płytkim strumieniem, pełniącym funkcję basenu do kąpieli stóp. Wzór podłóg nawiązuje do pryskającej wody i stanowi tło dla kolorowych zabawek wodnych. Wokół wodnego placu zabaw znajdują się ławeczki i siedziska dla rodziców. To pomaga im w opiece nad bawiącymi się dziećmi.

Wewnątrz jednego z zielonych wzgórz wzdłuż głównej alei ukryty jest budynek techniczny z toaletami. Niezwykłe kształty wygiętych ławek tworzą zielone i ciche miejsca, idealne do odpoczynku, spotkań z przyjaciółmi i patrzenia w niebo leżąc na rozwieszonych siatkach.

Starannie zaprojektowana zieleń, szeleszcząca trawa, kolorowe krzewy i kwietna łąka dopełniają całości. Plan zakładał zachowanie dotychczasowej lokalizacji drzew w części południowej.

Teraz te drzewa tworzą balsamiczny, zimny cień w upalne dni. Zaokrąglone place, ze względu na swoją formę, tworzą wygodną i przytulną elewację, zachęcając spacerowiczów do integracji swoim harmonijnym i konsekwentnym planem.

bottom of page