top of page

Jewish Culture Festival Pavilions

Architekci: BudCud
Powierzchnia: 150 m²
Fotografie: Haim Yafim Barbalat

Tegoroczny jubileusz 25. Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie obchodzi Kazimierz – żydowska dzielnica Krakowa, a także inne dzielnice żydowskie z całego świata. Podążając za tematem, BudCud zaprojektował tymczasową przestrzeń publiczną na jednym z kilku pustych placów w dzielnicy. Widząc, że to właśnie place Kazimierza są jego najbardziej charakterystycznymi elementami, niestety wszystkie zajęte przez samochody, pomniki czy działalność handlową, wraz z festiwalowymi architektami postanowili stworzyć Kwartał FKŻ – architektoniczne urządzenie ożywiające miejsce życia społecznego. Jest to tymczasowa publiczna sytuacja miejska stworzona przez wiele obiektów zorganizowanych wokół centralnego, podwyższonego placu.

Kwartał FKŻ znajduje się na tyłach Starej Synagogi, przy ul. Dajwor, gdzie nikt nie chodzi, ale kierowcy autobusów parkują autobusy turystyczne wzdłuż ulicy. Teren – zielony trawnik z naturalnym spadkiem – to tajemniczy ogród, który czeka na to, by go ożywić. Dzięki tymczasowemu programowi lokalizacja została upubliczniona i wykorzystana przez lokalną społeczność i turystów.

Kwartał FKŻ daje możliwość zaangażowania społecznego poprzez stworzenie architektonicznej oprawy zapomnianego placu publicznego. Projekt staje się narzędziem lepszego życia w mieście, rzucając wyzwanie możliwościom wykorzystania przestrzeni.

bottom of page