top of page

Mausoleum of Martyrdom of Polish Villages

Architects: Architekt Maciej Franta
Powierzchnia: 300 m²
Rok: 2021
Photographs: Tomasz Zakrzewski
Producenci: GRAPHISOFT
Architecture: Maciej Franta
Konstrukcja: Rafał Hoffmann
Sanitation: Katarzyna Dudek
City: Chorzów
Kraj: Polska

Wyjątkowy kontekst miejsca i potencjalna negatywna konsekwencja realizacji nowej tkanki w tym wyjątkowym obszarze sprawiły, że decyzja o ukształtowaniu nowego budynku nie była łatwa i musiała odnosić się bezpośrednio do tych wytycznych, a nie konkurować z nimi, a „odpowiadać” do środowiska z jego wyjątkowością w sposób współczesny. Zadanie było tym trudniejsze, że budżet był ograniczony, a oczekiwania inwestora duże.

Pomysł i kształt budynku wynikał bezpośrednio z nieregularnego, wielobocznego kształtu terenu przeznaczonego pod zabudowę oraz idei pozostawienia na działce jak największego drzewostanu. Taka prosta inspiracja stała się podstawową wytyczną przy kształtowaniu budynku. Tworzenie formy krok po kroku przede wszystkim: bryła została uformowana zgodnie z funkcją mieszkań, optymalizując ich funkcję w kształt nieregularnego wielokąta.

Powstały w ten sposób budynek otrzymał unikalne cechy w postaci dużych tarasów, z których można korzystać z uroków otoczenia oraz pełnej integracji z naturą dzięki bliskości drzew i dodatkowemu oświetleniu patio.

W ostatnim kroku ukształtowano rytm wzniesienia. Wprowadzono pionowe podziały elewacji, tworząc wyraziste regularne kwadraty porządkujące swobodnie ukształtowaną bryłę budynku.

Zadbano o to, aby podział elewacji i jej rytm były równe i nie posiadały anomalii w postaci nadbudówek czy elementów dodatkowych.

Każde z mieszkań ma dostęp do tarasu o różnej szerokości na obwodzie zewnętrznym oraz do patio, które dodatkowo doświetla strefy wejściowe do mieszkań oraz łazienkę. W budynku znajduje się 8 mieszkań 76-75 m2 na 2 poziomach o powierzchni użytkowej 715,4 m2.

bottom of page