top of page

TARAS Skatepark

Architekci: Marcin Kwietowicz , Michał Sikorski
Powierzchnia: 1600 m²
Rok: 2019
Fotografie: Błażej Pindor, Marcin Czechowicz
Producenci: HAY
Główny architekt: Michał Sikorski
Architekt: Agnieszka Kołacińska
Konstruktor: Daniel Przybyłek
Miasto: Warszawa
Kraj: Polska

Od upadku komunizmu trzydzieści lat temu warszawskie hipercentrum stało się poligonem doświadczalnym dla wszelkiego rodzaju szybko rozwijających się architektur korporacyjnych. Jednocześnie wydaje się, że przestrzeń publiczna została zamrożona i ledwie ewoluowała w swojej monumentalnej skali i socjalistycznej formie. Dopiero od niedawna seria nowych inwestycji publicznych ma przynieść nowe programy do centrum miasta, rozpalając potencjał do jego aktywizacji i zamieszkania.

W odpowiedzi na ten kontekst pomyśleliśmy o zbudowaniu interfejsu między kamiennymi przestrzeniami publicznymi a niedostępną szklaną panoramą. Zaprojektowaliśmy poziomy wieżowiec, wykonany z drewna i składający się z obiektów użyteczności publicznej. Projekt wykorzystuje dostępną przestrzeń i wchodzi w formalny dialog z otaczającą panoramą.

Taras miejski „TARAS” to przestrzeń publiczna realizowana w ramach warszawskiego programu budżetu partycypacyjnego. Projekt ożywia nowe funkcje w zakątku parku, który do niedawna był zaniedbany i niewłaściwie użytkowany. Rewitalizuje istniejący wcześniej pawilon i wyznacza tymczasowe ograniczenie placu budowy nowego muzeum sztuki nowoczesnej.

Szarawa drewniana elewacja w kształcie wydłużonego prostokąta swoją geometrią, kolorystyką i skalą koresponduje z otaczającymi biurowcami, uzupełniając korporacyjny kontekst urbanistyczny o funkcje publiczne. Platforma, zlokalizowana w sąsiedztwie Pałacu Kultury i Nauki w stylu sowieckim, przypomina duży drewniany taras (80x20m) i służy jako minimalistyczna, zorganizowana przestrzeń publiczna. Wisi ponad hałasem nieustannie poruszającego się, zmieniającego się miasta jak spokojna drewniana tratwa.

bottom of page